web statistics

Afiş ve Poster Tasarımı Farkları Nelerdir?

Şu zaman olmuş çoğu tasarımcı poster ile afiş tasarımını hala birbirine karıştırırlar. Aslında karıştırmakta haklılar ama açıp okumayan ben biliyorum havalarına fazlasıyla kapılan bu arkadaşlar zamanı geldiğinde nasıl bir hazamete uğrayacaklarını bilmiyorlar. Ama bu yazımı okuyanlar yada araştırmasını tam yapan tasarımcı meslektaşlarım olayı anlayacaktır.

Öncelikle afişler firma kampanyaları olsun, ufak çaplı tanıtımlar olsun bu tür alanlarda kullanılmaktadır. Fakat posterler film tanıtımlarında, bir kişiyi yada bir grubu tanıtmada veya sadece bir resim olarak kullanılır. Şimdi bu esnada şöyle bir soru sorulabilir. “Ben bir kişiyi tanıtan afiş yapamaz mıyım?” gibi güzel bir soru ile karşılaşabiliriz. Bu sorunun cevabı hayır! Zaten poster ile afişi ayıran şeyde tam olarak bu.

Afişlerde yer zaman ürün gibi elementlerin kullanılması lazımdır. Afişin afiş olabilmesi için bunlar gerektir. Bir afişte bunlar yer almıyorsa sadece tanıtım amaçlı kullanılıyorsa işte o zaman o afiş değiş poster olmaktadır.

Şimdiye kadar yazdıklarıma birkaç örnek vererek kafamızdakileri doğrulayalım.

Poster Örneği:

Afiş Örneği:

Görüldüğü gibi bahsettiğimiz şeyler örneklerde de mavcuttur. Posterlar ne kadar sade ve sadece resimdende oluşabileceği gibi tam tersi olarak  afişlerde bilgi verilmesi gerekmektedir.

İstisnai durumlar yapılan tasarıma göre tabiki çıkabilir.Arama Kayıtları: rnek poster, afiş ve poster arasındaki fark, poster ile afiş arasındaki fark, afiş örnekleri psd, poster ve afiş arasındaki fark, photoshop afiş örnekleri, afiş ile poster arasındaki fark, poster örnekleri, poster ve afiş arasındaki fark nedir, poster nasıl yapılır örnek, mimari poster nasıl hazırlanır, afi rnekleri, afiş ve broşür arasındaki fark, afiş ve poster arasındaki fark nedir, afişle poster arasındaki fark, afiş psd örnekleri, posterin yapılışı, photoshop afiş örnekleri psd, afiş ile broşür arasındaki fark, psd afiş örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar