web statistics

Sağlık Bakanlığı Yeni Logosu

Sağlık Bakanı Recep Akdağ 14 Mart Tıp Bayramında yeni Sağlık Bakanlığı logosunu açıklamış. Dünyadaki örneklerinin aksine tıbbi olarak ya da sağlık anlamında herhangi bir çağrışım yaratmayan logo için uygun görülen figür ise oldukça bilindik.

Sağlık ile ilgili alanda bir çok benzer örenğini görebileceğimiz yeni logonun en azından figüratif açıdan özgün olması tercih edilebilirdi. Öte yandan Bakanlıkça açılan yarışmaya katılan 2300 eserin tamamının elenmesi ise can sıkıcı bir detay.

Figür olarak kullanılan görsel hakkında fazla yorum yapmak mantıksız, zira bu figür grafik dünyasında spor, sağlık ve insan ile ilişkili kurumların logolarında ve kurumsal kimliklerinde sıkça yer alan bir obje.

Ancak tabloya uzaktan bakıldığında en azından daha yaratıcı, özgün ve içerisinde mutlaka Asklepion Yılanı’nın bulunduğu bir çalışma olmalıydı diye düşünüyorum.

Asklepion’da derdine çare bulamayan bir hasta, aynı tastan süt içen iki yılan görmüş. Sütü zehirleriyle karıştırıp geri çıkartıyorlarmış. Bu süt  zehir karışımını içen ölümcül hasta iyileşmiş. Yılanın tıp sembolü olarak kullanılmasını açıklayan daha birçok başka efsane var. Hiçbirini kesin olarak doğrulamak veya reddetmek mümkün değil.Arama Kayıtları: sa?l?k ile ilgili resim, sağlık bakanlığı yeni logo, sağlık bakanlığı amblemi, sağlık bakanlığı amblemi anlamı, tıp amblemi, tp amblemi, sağlık bakanlığı arması, sağlık bakanlığının yeni logosunun anlamı, sağlıkla ilgili logolar, sağlık bakanlığı resmi logosu, sağlık bakanlığı logo font, sağlık bakanlığı logo anlamı, sağlık bakanlığı font, sağlık bakanlığı armasındaki yılanın arması, sağlık bakanlığı arması psd, l ve k ile ilgili logolar, en bilindik amblemler, en bilindik 10 sağlık logosu

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

2 Yorum Yapıldı
 • ali kaymakci diyor ki:

  emre hocam bana yukaridaki vectorel iconlar lazim yardimci olabilirmisin ???

  • Emre E. diyor ki:

   Onlar Sağlık bakanlığının logoları ile benzerlik gösteren çalışmalar. Ben sadece resim olarak bulabildim vektörelleri nerede bir bilgim yok malesef.

   Bazılarının üstünde shutterstock yazıyor o siteden bulabilirsiniz.